وارد شدن به سیستم

تور شهری داخل آنکارا

پایتخت کشور ترکیه، با آثار باستانی و بناهای تاریخی، دانشگاههای معتبر و از مراکز مهم دیگر فرهنگی با مردمی پر تلاش و کوشش.
این شهر در قلب ترکیه و آناتولی مرکزی واقع شده است. جمعیت آن حدود 4.5 میلیون نفر است.
تاریخچه
آنکارا در گذشته دهکده­ای کوچک و با جمعیتی اندک بود که تا اوایل قرن بیستم در اطراف قلعه آنکارا زندگی می­کردند. سرنوشت این شهر با روی کار آمدن مصطفی کمال آتاتورک و قرار دادن آن به عنوان مرکز جنبش مقاومتی علیه متفقین درسال 1920 تغییر کرد. بعد از موفقیت در نبرد استقلال ترکیه، حکومت امپراتوری در استانبول از طرف مجمع عالی ملی ترکیه در سال 1923 سرنگون و جمهوری ترکیه تأسیس شد. با این حال تاریخچه آنکارا به هزاره دوم قبل از میلاد برمی­گردد. ردپاهایی از هیتیت­ها، فنیقی­ها، لیدی­ها، ایرانی­ها، یونانی­ها، گالاسیایی­ها، رومی­ها، بیزانسی­ها و ترک­ها، هنوز هم در این شهر به جای مانده است.اگر از طریق فرودگاه به این شهر، سفر کنید، متوجه میدان وسیعی در اطراف شهر خواهید شد. این میدان، همان جایی است که تیمور لنگ، سلطان بایزید اول را در نبرد بزرگ آنکارا در سال 1402 شکست داد. منطقه اسنبوگا نام خود را از همان زمان حفظ کرده است، زیرا یکی از ژنرال­های تیمور، «ایسین بوگا» نام داشته است. آنکارا در سال 1403 به تصرف عثمانی­ها درآمد و تا به امروز در تسلط ترک­ها بوده است.
مناطق دیدنی
1) ANKARA KALESİ - قلعهٔ آنکارا
آنکارا بر دامنه و سراشیبی کوهی واقع گشته که از جنوب به شمال کشیده شد و قلعه ای وسیع بر فراز قله آن قرار گرفته است. قلعه آنکارا نماد شهر آنکارا است و بر روی تپه ای به ارتفاع 978 متر در منطقه الوس ، بنا شده است. احتمالا این مرکز در دوران هیتیتی ها به دستور میداس پادشاه آنکارا ، به عنوان پادگان ساخته شد ؛ سپس گلاتین ها و بعدها رومی ها آن را تکمیل کردندو گسترش دادند. امروزه یکی از مکان های دیدنی و تاریخی آنکارا محسوب می شود. پیاده­روی بهترین راه بازدید از قلعه می­باشد. دروازه اصلی آن، در جوار برج ساعت قرار دارد. هنگام عبور از دروازه اصلی، بناهای تاریخی درون قلعه را خواهید دید که برخی از آنها بر جای مانده و به عنوان سوغاتی­فروشی، کافه، رستوران و گالری، فعالیت می­کنند. اگر به بالاترین نقطه قلعه بروید، به دید همه­جانبه (پانورامیک) از آنکارا دست پیدا خواهید کرد.
2) ANITKABİR - مقبرهٔ آتاتورک
مقبره آتاترک موسس جمهوری ترکیه بر فراز یک تپه به شکل خیره کننده ای در بخش آنیت تپه قرار دارد. بنای این مقبره که در سال 1953 کامل شد. سمبل تلفیق شگفت انگیز بین سبک های معماری باستانی و مدرن است و از جمله دستاوردهای بدون رقیب در معماری مدرن ترکیه به شمار می آید. در مجموعه ساختمان های مقبره آتاترک همچنین موزه ای قرار دارد که در آن مجسمه ساخته شده از موم آتا ترک ، نوشته ها ، نامه ها و اشیای مختلف شخصی بنیانگذار ترکیه و نمایشگاهی از عکس های وی و تاریخ جمهوری ترکیه دیده می شوند. مقبره آتاترک همه روزه و موزه این بنا در تمامی روزهای هفته به غیر از روزهای دوشنبه باز هستند . در شبهای تابستان در این محل نمایش نور و صدا اجرا میشود.
ANADLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ(3 - موزه تمدن آناتولی
موزه‌ی تمدن آناتولی در جنوب قلعه آنکارا و در ناحیه‌ی «آت‌پازاری» قرار داشته و شامل ساختمان‌های «بازار قدیمی محمود پاشا» مربوط به دوران عثمانی، و مسافرخانه‌ي «کورشونلو» است. آثار بسیاری از دوره‌های پارینه‌سنگی، نوسنگی، آشوریان، هیتی‌ها ... تا سلجوقیان و عثمانی‌ها در این موزه به نمایش درآمده است.
موزه تمدن آناتولیا مجموعه‌ای غنی و دیدنی از گذشته تاریخی ترکیه است. این موزه در بنایی زیبا و متعلق به قرن پانزدهم قرار دارد که زمانی به عنوان بازاری سرپوشیده مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در حجره‌های این بازار قدیمی اشیاء تاریخی متعلق به منطقه به نمایش گذاشته شده‌اند. در طبقه پایین‌تر نیز اشیاء کلاسیک یونانی و رومی قرار دارند.
از دیگر آثار مهم و با ارزش این مجموعه می‌توان به یافته‌های تپه‌ای به نام «کول‌تپه» از هزاره دوم قبل از میلاد، نشان‌ها و آثار تمدن هیتی‌ها، اشیاء پیدا شده در پایتخت «فریقیه» یعنی «گوردیون»، اشیای فلزی مربوط به «اورارتو»ها و سایر اشیا و نمادهای مذهبی قرون اخیر اشاره نمود.
HATTIT MEYDANSİ (4 – میدان هاتیت
در یکی از میدان های شهر آنکارا ، بنایی زیبا به نام هاتی وجود دارد . بنای هاتی در دهه ۱۹۷۰ در میدان سهییه ساخته شد و از جاذبه های ترکیه و دیدنی های آنکارا به شمار میرود. این اثر تاریخی جذاب نماد خدایان هاتی و به گرامیداشت نخستین تمدن شناخته شده آناتولی می باشد که یکی از برترین جاذبه های گردشگری آنکارا ست .
HACI BAYRAM CAMİİ(5 – مسجد حاجی بایرامی
مسجد حاجی بایرام آنکارا بعد از معبدآگوستوس در محله اولوس قرار دارد ودر اصل در سال ۲۸-۱۴۲۷ ساخته شده و در کنار آرامگاه صوفی نامدار حاجی بایرام ولی ( بنیان گذار فرقه بایرامی( واقع شده است. این مسجد توسط معمار سینان در قرن ۱۶ و توسط یکی از نوه های حاجی بایرام ولی در سال ۱۷۱۴ ساخته شده است امروز این مسجد مشخصات مساجد قرن ۱۷ و ۱۸ را نشان می دهد. این مسجد که از دیدنی های آنکارا می باشد آجر و قطعات سبز رنگ ساخته شده در حال حاضر این مسجد برای مراسم رسمی و غیر رسمی استفاده می شود و غالبا عروس و دامادهای جوان از آن دیدار می کنند. مقبره حاجی بایرام در جنب محراب ساخته شده و این نمونه مقبره قرن پانزدهم است.
6) AUGUSTUS TAPINAĞI - معبد آگوستوس و روم آنکارا
از دیدنی های آنکارا ، معبد آگوستوس و روم است ، این مکان در ناحیه پولوس و در مجاورت مسجد حاجی بایرام آنکارا قرار گرفته است.معبد آگوستوس و روم آنکارا بعد از فتح آناتولی مرکزی توسط امپراتوری روم ، در قرن قبل از میلاد ساخته و آنکی رانوم Ancyranum Monumentum نیز نامیده می شود.در قرن دوم ، رومی ها آن را گسترش دادند و در قرن پنجم توسط بیزانسی ها به کلیسا تبدیل شد.در سفر خود به ترکیه حتما از این مکان دیدن کنید و لذت ببرید.
CUMHURİYET MÜZESİ(7–موزه جمهوریت
از دیدنی های آنکارا موزه جمهوریت است که در این موزه اسناد مهم مربوط به آغاز قیام جمهوری خواهی ترکیه به نمایش گذاشته شده است در نزدیکی موزه جنگ آزادیبخش و در محل دومین ساختمان پارلمان ترکیه قرار گرفته است.این موزه در روزهای دوشنبه و تعطیلات مذهبی و ملی از ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۵ باز است .
KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ(8 – موزه جنگ آزادی
موزه جنگ آزادی آنکارا واقعا دیدنی است . این موزه در خیابانی که از میدان اولوس جدا می شود از سمتی به سمت دیگر به صورت مورب قرار گرفته است و در اصل اولین ساختمان پارلمان جمهوری ترکیه در آن قرار دارد. بر طبق عکسها و آیتم های مختلفی که در معرض دید هستند ،در این مکان بود که جنگ آزادی طرح ریزی و رهبری شد. همچنین تندیسهای مومی از رئیسان جمهور سابق جمهوری ترکیه در معرض نمایش هستند.(همه روزه غیر از دوشنبه ها باز است.)
COCATEPE CAMİİ(9 – مسجد کوجا تپه
از مکانهای دیدنی آنکارا می توان به مسجد کوجا تپه یا مقبره آتاتورک واقع بر روی یک تپه خیره کننده در بخش آنیتپ شهراشاره کرد،سیزده مسجد تاریخی و یک مسجد تازه تاسیس در شهر آنکارا ترکیه وجود دارد که مهمترین آنها مساجدی است که از قرن چهارم و پانزدهم به جا مانده است.اگرچه از نظر معماری شاهکار نیستند اما ارزش تاریخی و فرهنگی دارند.مسجد کوجا تپه یکی ازدیدنیهای ترکیه و جاذبه های گردشگری درتور آنکارا است.اندازه و موقعیت برجسته این مسجد که بین سالهای 1967 تا 1987 بنا شده آن را به یک جای تبدیل کرده است.یک مسجد بزرگ نو ساخته با طراحی عثمانی کلاسیک که دارای یک گنبد اصلی و چهار مناره با 88 مترارتفاع که در شب به صورت زیبایی نورپردازی می شود و گلبانگ مسلمانی در پایتخت ترکیه بازتاب میدهند،این مسجد بر فراز کوجا تپه (تپه بزرگ) با اقتدار و صلابتی کم نظیر قد علم کرده و نمای بیرونی آن از اقصی نقاط شهر خود نمایی می کند.

مسافرین محترم لطفا برای تورهای قونیه و کپادکیا از قبل نامنویسی بفرمائید .

در صورت درخواست تورهای VİP به جاهای دیدنی آنکارا از قبیل دریاچه ,پیست اسکی ،آب گرم هایمانا ,همکاران ما را مطلع بفرمائید.

خواهشمندیم در مورد کیفیت تور با e-mail :sga.ankara@yahoo.com مدیریت آژانس ساحل تراول را یاری بفرمائید.

با تشکر فراوان از اینکه با ما همراه بودید.

مدیریت آژانس ساحل تراول محسن مرادیان
بازگشت